Hampton Roads Sunfish Challenge & Dinghy Distance Race September 22, 2012

2011 Finish Times

Home/2012 Registration
2012 Race Registration List
Final 2011 Race Results
2011 Race Registration List
Sunfish Race Sponsors
Merchandise for Sale
Volunteers
2010 Photo Album
2010 Race Registration List
2011 RACE INSTRUCTIONS & Basics of Sunfish Challenge Racing
Notice of Race
Other Racing News

2011 Results
 

SUNFISH CLASS

A Fleet (Recreational)           Hometown                  Time

  1. Daniel Resio                Fredericksburg, VA.               1:46:31           
  2. Suzanne Fryberger      North East, MD.                     1:48:38
  3. Jamie Chapman           Hampton, VA.                       1:50:43
  4. Mike Barclift               Norfolk, VA.                          1:52:23
  5. Dobbs Fryberger         North East, MD.                     1:54:32
  6. Chip Hudnall              Heathsville, VA.                     1:54:55
  7. John Claytor                Richmond, VA.                      1:56:00
  8. Jim Gordon                 Norfolk, VA.                          1:56:40
  9. Frank Patch                 Moyock, NC.                          1:57:16
  10. Dave Cutler                 Springfield, VA.                     1:57:39
  11. Dan Fox                      Williamsburg, VA.                  2:02:54
  12. Robert Richardson      Lothian, MD.                          2:04:13
  13. John Atwood              Newport News, VA.               2:08:57
  14. Anna/Sarah Mass        Wilmington, NC                     2:20:42
  15. Leif/Max Walther       Williamsburg, VA.                  2:25:29
  16. Bill Elwang                 Kitty Hawk, NC.                    2:27:24
  17. Bruce Neumann          Waynesboro, PA                   2:29:34

        B Fleet (Racing)         Hometown                              Time         

  1. B. R. Flowers          Hampton, VA                           1:37:25
  2. Kennard Wright          Hampton, VA.                        1:41:56
  3. Johnny Meyers Jr.       Mechanicsville, VA.               1:46:24
  4. Larry Mass                  Wilmington, NC                     1:46:45
  5. Kevin McNamara        Norfolk, VA.                          1:47:26
  6. Sulli Edwards             Apex, NC.                               1:48:15
  7. Rob Waring                 Va. Beach, VA.                      1:50:19
  8. Daren Magness           Ashburn, VA.                         1:59:23

 

                       C Fleet (Novice)         Hometown                               Time

 

  1. Barbara Guinn             Wicomico Church, VA.          1:58:08
  2. Joe Wandling              Va. Beach, VA.                      1:58:31
  3. John Wandling            Carrollton, VA.                      2:02:37
  4. Steven Ormsbee          Norfolk, VA.                          2:17:05

         OPEN CLASS                  Hometown                  Corrected Time

 

  1. Tony Thornton     Mutineer          Portsmouth, VA          1:22:21
  2. Kate Gemes           505                  Norfolk, VA               1:28:35
  3. Bill Kitchens         470                  Beaverdam, VA          1:35:23
  4. Joe Creecy             FJ                    Portsmouth, VA          1:41:08
  5. Steve Taylor          HOD               Suffolk, VA                1:42:45
  6. Homer Babbitt      Sunbird           Norfolk, VA.              1:44:31
  7. Nick Monday         Apollo             Richmond, VA.          1:46:42
  8. Dave Jennette        Hobie 405       Suffolk, VA.               1:51:42
  9. Tom Dixon             Javelin             Hampton, VA.          1:58:34
  10. Sarah Hunt            Mirror              Portsmouth, VA.         2:02:26
  11. Wes Chaney           Cayat Tri.        Norfolk, VA.              2:44:14

                 FORCE 5 CLASS                 Hometown                                Time

 

  1. Russell McCormack          Norfolk, VA                           2:03:27
  2. Steve Stafford                    Norfolk, VA                           2:06:31
  3. Mike Austin                       Va. Beach, VA.                      2:07:24
  4. Joshua Austin                   Norfolk, VA                           2:09:22
  5. Jonathan Austin               Norfolk, VA                           2:11:30

 

LASER CLASS                    Hometown                               Time

 

1.      Robert Suhay              Norfolk, VA.                          1:28:16

 

                     MOTH CLASS                     Hometown                                Time

 

      1.  Joe Bousquet                Norfolk, VA.                          1: 37:00 

 

SPECIAL AWARDS

 

Boat of the Day Awards

               Wes Chaney                Trimaran                      Norfolk, VA.

               Kate Gemes                505                              Norfolk, VA

               Sulli Edwards             Sunfish                        Apex, NC

 

Charlie Hawks Sportsmanship Award

               Sea Scouts Ship 16 (Sarah Hunt, skipper)           Driver, VA.

 

Sunfish Challenge “Can Do” Award

               Dave Jennette            Hobie 405                         Suffolk, VA.

         (Dave constantly repaired his rudder while under sail,

          finishing the race before his rudder completely fell apart.)

 

Sunfish Challenge “Hustle” Award

               Stephen Ormsbee              Minifish               Norfolk, VA.

(Steve lost his mainsheet halyard just before leaving the dock for

the Start Line.  Finally he was able to scrounge a line from a

crabpot and made it to the Start Line just as his class started.)

Get that old Sunfish out of the weeds in the backyard and get it ready!!